Základní umělecká škola Ostrov - logo

Důležité info

Co nás čeká

5.9.2022 - Přijímací řízení - II. kolo

Nedávné akce

1.7.2022 - Prázdniny

Kostka sedaHUDEBNÍ OBOR->zobcova fletna

 

 

Zobcová flétna

 

Zobcová flétna patří mezi dřevěné dechové hudební nástroje.

 

Slyšet ji můžeme v převážně v historické hudbě barokní a starší. Je také lidovým nástrojem mnoha národů světa. V současné době ji využívají muzikanti jak z oblasti vážné hudby, tak např. v jazzové nebo folkové hudbě.

 

Výuka začíná kvůli velikosti na sopránové zobcové flétně. Je vyrobena nejčastěji z plastu. Je asi 32 cm dlouhá a její váha je zanedbatelná.

 

Mimo sopránové zobcové flétny existuje ještě mnoho dalších druhů. Altová zobcová flétna je hlavní sólový nástroj. V souborech zobcových fléten dále můžem slyšet sopraninovou, tenorovou a basovou flétnu.

 

Výuka v ZUŠ probíhá tak, že malé děti se nejdříve připravují hrou na sopránovou zobcovou flétnu. Později přecházejí na altovou zobcovou flétnu a s ostatními typy fléten se seznamují především v souborech. Zobcová flétna také slouží jako přípravný nástroj na ostatní dechové nástroje.

 

Co potřebují žáci studující hru na zobcovou flétnu:

- zobcovou flétnu (nepůjčujeme - je levná)

- noty (dle instrukcí učitele)

- strojánek na noty.

 

Hru na zobcovou flétnu v ZUŠ Ostrov vyučuje Alexandr Šťastný a ostatní učitelé na dřevěné dechové nástroje ji používají jako přípravný nástroj.

Žáci mimo svou sólovou dráhu mají možnost uplatnění v souborech zobcových fléten u různých učitelů, nebo v souborech Písklata, After party band a BB band.