Základní umělecká škola Ostrov - logo

Důležité info

OD 11. KVĚTNA UČÍME I PREZENČNĚ (POKUD UČITEL NEPATŘÍ MEZI RIZIKOVÉ OSOBY). KAŽDÝ ŽÁK, KTERÝ VEJDE, MUSÍ PŘINÉST ČESTNÉ PROHLÁŠENÍ.

Co nás čeká

Nedávné akce

Kostka sedazobcova fletna

 

 

Zobcová flétna

 

Zobcová flétna patří mezi dřevěné dechové hudební nástroje.

 

Slyšet ji můžeme v převážně v historické hudbě barokní a starší. Je také lidovým nástrojem mnoha národů světa. V současné době ji využívají muzikanti jak z oblasti vážné hudby, tak např. v jazzové nebo folkové hudbě.

 

Výuka začíná kvůli velikosti na sopránové zobcové flétně. Je vyrobena nejčastěji z plastu. Je asi 32 cm dlouhá a její váha je zanedbatelná.

 

Mimo sopránové zobcové flétny existuje ještě mnoho dalších druhů. Altová zobcová flétna je hlavní sólový nástroj. V souborech zobcových fléten dále můžem slyšet sopraninovou, tenorovou a basovou flétnu.

 

Výuka v ZUŠ probíhá tak, že malé děti se nejdříve připravují hrou na sopránovou zobcovou flétnu. Později přecházejí na altovou zobcovou flétnu a s ostatními typy fléten se seznamují především v souborech. Zobcová flétna také slouží jako přípravný nástroj na ostatní dechové nástroje.

 

Co potřebují žáci studující hru na zobcovou flétnu:

- zobcovou flétnu (nepůjčujeme - je levná)

- noty (dle instrukcí učitele)

- strojánek na noty.

 

Hru na zobcovou flétnu v ZUŠ Ostrov vyučuje Alexandr Šťastný a ostatní učitelé na dřevěné dechové nástroje ji používají jako přípravný nástroj.

Žáci mimo svou sólovou dráhu mají možnost uplatnění v souborech zobcových fléten u různých učitelů, nebo v souborech Písklata, After party band a BB band.