Základní umělecká škola Ostrov - logo

Důležité info

OD 11. KVĚTNA UČÍME I PREZENČNĚ (POKUD UČITEL NEPATŘÍ MEZI RIZIKOVÉ OSOBY). KAŽDÝ ŽÁK, KTERÝ VEJDE, MUSÍ PŘINÉST ČESTNÉ PROHLÁŠENÍ.

Co nás čeká

Nedávné akce

Kostka sedasaxofon

 

 

Saxofon

 

Saxofon patří mezi jednoplátkové dřevěné dechové hudební nástroje.

 

Slyšet ho můžeme v převážně v populární hudbě, jazzu, swingu, blues a rock and rollu, a to jako sólový nástroj, nebo v sekci saxofonů, či sjinými dechovými nástroji. V dechovce se používá spíše v západních zemích. V klasické hudbě se vyskytuje v té moderní, jako sólový nebo v komorních souborech.

 

Výuka začíná kvůli velikosti a váze nejčastěji na alt saxofon. Je vyroben z nejčastěji z mosazi. Je asi 70 cm vysoký a váží přibližně 3 kg. Duší nástroje je kaučuková, plastová nebo kovová hubička opatřená třtinovým plátkem, který hráč rozechvívá svým dechem.

 

Mimo alt saxofonu existuje ještě mnoho dalších druhů. Alt a tenor saxofon jsou hlavní nástroje sekce saxofonů v big bandu a také hlavní sólové nástroje. Bariton saxofon se svým mohutným a hlubokým hlasem je v kapelách pouze jeden. Soprán saxofon s vysokým hlasem se používá spíše jako sólový nástroj. Všechny typy se pak používají v komorních souborech. Mimo tyto základní druhy můžeme slyšet např. basový saxofon nebo nástroje v různých jiných laděních.

 

Výuka v ZUŠ probíhá tak, že malé děti se nejdříve připravují hrou na zobcovou flétnu, která je snadno ovladatelná prsty i dechem. Brzy dostávají chalumeau (šalimo), které má tělo jako zobcová flétna, ale je již opatřeno hubičkou s plátkem. Když ho zvládnou dechově a nátiskově jsou připraveni pro hru na saxofon. Pro ty nejmenší máme dětské saxofony (menší). Saxofon si také přidávají klarinetisté jako druhý nástroj.

 

Co potřebují žáci studující hru na saxofon:

- saxofon (do začátku za poplatek zapůjčí ZUŠ)

- plátky (je třeba pravidelně dokupovat)

- noty (dle instrukcí učitele)

- strojánek na noty.

 

Hru na saxofon v ZUŠ Ostrov vyučují učitelé Jaroslav Chmelík a Vlastislav Mareš.

Žáci mimo svou sólovou dráhu mají možnost uplatnění v souborech Písk-písk, After party band, BB band, Ad libitum, Jazz quartet schmidlibojs, a v různých komorních souborech.