Základní umělecká škola Ostrov - logo

Důležité info

Co nás čeká

5.9.2022 - Přijímací řízení - II. kolo

Nedávné akce

1.7.2022 - Prázdniny

Kostka sedaHUDEBNÍ OBOR->saxofon

 

 

Saxofon

 

Saxofon patří mezi jednoplátkové dřevěné dechové hudební nástroje.

 

Slyšet ho můžeme v převážně v populární hudbě, jazzu, swingu, blues a rock and rollu, a to jako sólový nástroj, nebo v sekci saxofonů, či sjinými dechovými nástroji. V dechovce se používá spíše v západních zemích. V klasické hudbě se vyskytuje v té moderní, jako sólový nebo v komorních souborech.

 

Výuka začíná kvůli velikosti a váze nejčastěji na alt saxofon. Je vyroben z nejčastěji z mosazi. Je asi 70 cm vysoký a váží přibližně 3 kg. Duší nástroje je kaučuková, plastová nebo kovová hubička opatřená třtinovým plátkem, který hráč rozechvívá svým dechem.

 

Mimo alt saxofonu existuje ještě mnoho dalších druhů. Alt a tenor saxofon jsou hlavní nástroje sekce saxofonů v big bandu a také hlavní sólové nástroje. Bariton saxofon se svým mohutným a hlubokým hlasem je v kapelách pouze jeden. Soprán saxofon s vysokým hlasem se používá spíše jako sólový nástroj. Všechny typy se pak používají v komorních souborech. Mimo tyto základní druhy můžeme slyšet např. basový saxofon nebo nástroje v různých jiných laděních.

 

Výuka v ZUŠ probíhá tak, že malé děti se nejdříve připravují hrou na zobcovou flétnu, která je snadno ovladatelná prsty i dechem. Brzy dostávají chalumeau (šalimo), které má tělo jako zobcová flétna, ale je již opatřeno hubičkou s plátkem. Když ho zvládnou dechově a nátiskově jsou připraveni pro hru na saxofon. Pro ty nejmenší máme dětské saxofony (menší). Saxofon si také přidávají klarinetisté jako druhý nástroj.

 

Co potřebují žáci studující hru na saxofon:

- saxofon (do začátku za poplatek zapůjčí ZUŠ)

- plátky (je třeba pravidelně dokupovat)

- noty (dle instrukcí učitele)

- strojánek na noty.

 

Hru na saxofon v ZUŠ Ostrov vyučují učitelé Jaroslav Chmelík a Vlastislav Mareš.

Žáci mimo svou sólovou dráhu mají možnost uplatnění v souborech Písk-písk, After party band, BB band, Ad libitum, Jazz quartet schmidlibojs, a v různých komorních souborech.