Základní umělecká škola Ostrov - logo

Důležité info

Co nás čeká

Kostka sedaHUDEBNÍ OBOR->klarinet

 

 

Klarinet

 

Klarinet je jednoplátkový dřevěný dechový hudební nástroj.

 

V klasické hudbě ho můžeme slyšet především jako sólový nástroj, nebo v komorních souborech a symfonickém orchestru. V žánrech populární hudby vévodí především v dixielandu a swingu, v dechovce a v české a moravské lidové hudbě i v hudbě mnoha dalších etnik. Slyšet ho můžeme ale i v mnoha dalších žánrech populární či historické hudby.

 

Výuka probíhá na nejčastěji používaný B klarinet. Je vyroben z grenadilového dřeva a osazen je kovovou mechanikou. Je asi 70 cm dlouhý a váží přibližně 850 g. Duší nástroje je kaučuková, nebo plastová hubička opatřená třtinovým plátkem, který hráč rozechvívá svým dechem.

 

Mimo nejčastějšího B klarinetu existuje ještě mnoho dalších druhů. Malý Es klarinet s vysokým zvukem se používá především v dechovce. A klarinet s jemným zvukem střídají hráči v symfonickém orchestru. Bas klarinet slyšíme především v komorních souborech a v orchestrech. Existuje však ještě mnoho dalších druhů více či méně používaných (C klarinet, altový klarinet, basetový roh, kontrabasový klarinet, chalumeau, atd.).

 

Výuka v ZUŠ probíhá tak, že malé děti se nejdříve připravují hrou na zobcovou flétnu, která je snadno ovladatelná prsty i dechem. Brzy dostávají chalumeau (šalimo), které má tělo jako zobcová flétna, ale je již opatřeno hubičkou s plátkem. Když ho zvládnou dechově a nátiskově jsou připraveni pro hru na klarinet. V pozdějších letech si klarinetisté přidávají jako druhý nástroj saxofon, který je pro ně již snadný a potřebují ho pro hru v souborech.

 

 

Co potřebují žáci studující hru na klarinet:

- klarinet (do začátku za poplatek zapůjčí ZUŠ)

- plátky (je třeba pravidelně dokupovat)

- noty (dle instrukcí učitele)

- strojánek na noty.

 

Hru na klarinet v ZUŠ Ostrov vyučují učitelé Jaroslav Chmelík a Vlastislav Mareš.

Žáci mimo svou sólovou dráhu mají možnost uplatnění v souborech Písk-písk, After party band, BB band, Ad libitum, Jazz quartet schmidlibojs, a v různých komorních souborech.