ARMÉNIE

Režie: Grigor Khachatryan

Dramaturgie: Grigor Khachatryan

Scénografie: Karen Grigoryan

Soubor „Yerevan State Drama theatre“ (YDT) byl založen v roce 1968 slavným Arménským režisérem Hrachya Ghaplanyanem. Stejně jako dnes, tak i během doby Sovětského Svazu bylo YDT naprosto odlišné svým pokrokovým pohledem na divadlo - s respektem a avantgardním postojem hledí jak na klasické, tak i na moderní umění. YDT má svůj vlastní repertoár, který zahrnuje jak místní, tak mezinárodní a klasické autory.

Inscenace „Veloriksa“ je o 4 mladých lidech, kteří se snaží v životě najít. Hlavní postavou je mladý muž, který si vydělává na živobytí ježděním s rikšou. Jedna dívka, dcera bohatého pána, se do tohoto řidiče rikšy zamilovala. Problémem je, že již jednu dívku měl. Ve výsledku se situace stane tak kuriózní, že téměř vypadá jako situace absurdní. Nakonec mladý muž najde sílu udělat správné rozhodnutí.

ARMENIA

Name of the group: Yerevan State Drama theatre (YDT)

Name of performance: Veloriksa

Author: Alexsander Galin

Director: Grigor Khachatryan

Script: Grigor Khachatryan

Set dessign: Karen Grigoryan

Yerevan drama theatre was founded in1968 by famous Armenian director Hrachya Ghaplanyan. As nowadays, in Soviet Union period the Yerevan State Drama theatre is totally different by its progressive views, and its respectful and avant-garde attitude towards both classical art and modern art. YDT has its own repertoire and includes local, international and classical authors.

About the performance The performance “Veloriksa” is about 4 youngsters who try to find themselves in this life. The main character is a young man, who earn for his life by riding a veloriksa. There was a young lady who was a daughter of a rich man. She fell in love with that guy, but the point is that, this guy had a girlfriend who was in the camp. In result, the situation becomes so curious that seems like an absurd. And finally the guy found strenghts to make up the right decision.