Základní umělecká škola Ostrov - logo

Důležité info

VZHLEDEM K REKONSTRUKCI ELEKTRICKÉHO ROZVODU NA HLAVNÍ BUDOVĚ 717 NENÍ MOŽNÉ SE DOVOLAT NA STÁTNÍ TELEFONY. SVÉ DOTAZY PIŠTE PROSÍM EMAILEM NA JEDNOTLIVÉ PRACOVNÍKY, ČI VOLEJTE ŘEDITELCE ŠKOLY 776 080 097

Nedávné akce

19.9.2020 - Regionbeat 2020 - DK Ostrov

Kostka sedahoboj

 

 

Hoboj

 

Hoboj je dvojplátkový dřevěný dechový hudební nástroj.

 

V klasické hudbě ho můžeme slyšet jako sólový nástroj, ale především v komorních souborech a symfonickém orchestru. V žánrech populární hudby ho můžeme slyšet v netradičních kapelách, filmové hudbě i v hudbě mnoha různých etnik.

 

Je vyroben nejčastěji z grenadilového dřeva a osazen je kovovou mechanikou. Dlouhý je asi 65 cm a váží asi 650 g. Duší nástroje je takzvaný strojek, který tvoří dva třtinové plátky, které hráč rozechvívá svým dechem.

 

Větší bratr hoboje se nazívá anglický roh a známí je ještě takzvaný milostný hoboj. V souborech staré hudby a v různých etnikách se používají šalmaje, což jsou předchůdci hoboje.

 

Výuka v ZUŠ probíhá tak, že malé děti se nejdříve připravují hrou na zobcovou flétnu, která je snadno ovladatelná prsty i dechem. Na hoboj začínají hrát až ve vyšším věku, kdy už ho fyzicky zvládají.

 

Co potřebují žáci studující hru na hoboj:

- hoboj (do začátku za poplatek zapůjčí ZUŠ)

- strojky (je třeba pravidelně dokupovat)

- noty (dle instrukcí učitelky)

- strojánek na noty.

 

Hru na hoboj v ZUŠ Ostrov vyučuje Alexandr Šťastný.

Žáci mimo svou sólovou dráhu mají možnost uplatnění v souborech After party band, BB band, Ad libitum a v různých komorních souborech.