Základní umělecká škola Ostrov - logo

Důležité info

2. kolo přijímacího řízení do čtyřoboru - přípravný ročník

pro šk.rok 19/20, pondělí 3.6., 18.00 hodin,

Masarykova 1195 - učebna TO - K.Wintrová.

 

 

 

Nedávné akce

21.5.2019 - Interní koncert

20.5.2019 - Klavírní hrátky

13.5.2019 - Malí umělci

11.5.2019 - Absolventský koncert O.Tölga

25.4.2019 - Interní koncert

Kostka sedafletna

 

 

Příčná flétna

 

Příčná flétna patří mezi dřevěné dechové hudební nástroje.

 

V klasické hudbě ji můžeme slyšet především jako sólový nástroj, nebo v komorních souborech a symfonickém orchestru. V žánrech populární hudby ji můžeme slyšet v moderním jazzu, v rockových kapelách, ve folku, v dechovce i v hudbě mnoha různých etnik.

 

Je vyrobena nejčastěji z niklové mosazi a je asi 66 cm dlouhá. Škála materiálů pro levnější i dražší flétny je jinak velmi bohatá (dřevo, plast, hliník, ocel, zlato, stříbro, titan ...).

 

Mimo běžné příčné flétny existuje ještě několik dalších druhů. Malá pikola je vlastně poloviční flétna a hraje v orchestru ty nejvyšší tóny. Pro hlubší tóny je altová a basová příčná flétna.

 

Výuka v ZUŠ probíhá tak, že malé děti se nejdříve připravují hrou na zobcovou flétnu, která je snadno ovladatelná prsty i dechem. Brzy začínají zkoušet hrát na malou plastovou příčnou flétnu a po zvládnutí tónových dovedností přecházejí na normální nástroj. Ti nejšikovnější časem přiberou v souborech i pikolu.

 

Co potřebují žáci studující hru na příčnou flétnu:

- příčnou flétnu (do začátku za poplatek zapůjčí ZUŠ)

- noty (dle instrukcí učitelky)

- strojánek na noty.

 

Hru na příčnou flétnu v ZUŠ Ostrov vyučuje Štěpánka Hamar.

Žáci mimo svou sólovou dráhu mají možnost uplatnění v souborech After party band, BB band, Ad libitum, Písk-písk, Jazz quartet schmidlibojs a v různých komorních souborech.