Základní umělecká škola Ostrov - logo

Důležité info

OD 11. KVĚTNA UČÍME I PREZENČNĚ (POKUD UČITEL NEPATŘÍ MEZI RIZIKOVÉ OSOBY). KAŽDÝ ŽÁK, KTERÝ VEJDE, MUSÍ PŘINÉST ČESTNÉ PROHLÁŠENÍ.

Co nás čeká

Nedávné akce

Kostka sedafletna

 

 

Příčná flétna

 

Příčná flétna patří mezi dřevěné dechové hudební nástroje.

 

V klasické hudbě ji můžeme slyšet především jako sólový nástroj, nebo v komorních souborech a symfonickém orchestru. V žánrech populární hudby ji můžeme slyšet v moderním jazzu, v rockových kapelách, ve folku, v dechovce i v hudbě mnoha různých etnik.

 

Je vyrobena nejčastěji z niklové mosazi a je asi 66 cm dlouhá. Škála materiálů pro levnější i dražší flétny je jinak velmi bohatá (dřevo, plast, hliník, ocel, zlato, stříbro, titan ...).

 

Mimo běžné příčné flétny existuje ještě několik dalších druhů. Malá pikola je vlastně poloviční flétna a hraje v orchestru ty nejvyšší tóny. Pro hlubší tóny je altová a basová příčná flétna.

 

Výuka v ZUŠ probíhá tak, že malé děti se nejdříve připravují hrou na zobcovou flétnu, která je snadno ovladatelná prsty i dechem. Brzy začínají zkoušet hrát na malou plastovou příčnou flétnu a po zvládnutí tónových dovedností přecházejí na normální nástroj. Ti nejšikovnější časem přiberou v souborech i pikolu.

 

Co potřebují žáci studující hru na příčnou flétnu:

- příčnou flétnu (do začátku za poplatek zapůjčí ZUŠ)

- noty (dle instrukcí učitelky)

- strojánek na noty.

 

Hru na příčnou flétnu v ZUŠ Ostrov vyučuje Štěpánka Hamar.

Žáci mimo svou sólovou dráhu mají možnost uplatnění v souborech After party band, BB band, Ad libitum, Písk-písk, Jazz quartet schmidlibojs a v různých komorních souborech.